25 Şubat 2010 Perşembe

Uyurken Kilo VerinUyurken kilo verilebilir mi diye sorduğumuzda yapılan araştırmalar "evet" cevabını almamızı sağlıyor.Tabi bunun tam tersi de olabilir.Yani iyi uyku kilo verdirirken, yetersiz uyku da kilo aldırır.

Vücut gün içinde sürekli yeme içmeye maruz kaldığı için gün içerisinde yağ yakma söz konusu olamaz fakat uyku esnasında tüm organlar yağ yakmaya başlar.
Bu konuda kitap yazmış olan ünlü Beslenme uzmanı Pape, her gece vücudun hiç te küçümsenmeyecek miktarlarda yağ yaktığını söylüyor.

Kolombia Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre; 6 saatten az uyuyanlar 7-8 saat uyuyanlara göre daha çok kilo alıyorlar.Amerika'da yapılan bir araştırmada ise 4 saatten az uyuyan insanlardaki kilolu oranı %73 5 saat uyuyanlarda bu oran %50 ve6 saat uyuyanlarda bu oran %23 e düşüyor.

Uyku sorunu yaşayan insanlarda tokluk hissi veren leptin seviyesinin düşük olması ve iştahı artıran hormon seviyesinin yüksek olması nedeniyle tatlı ve karbonhidrat tüketiminin fazla olduğu tespit edilmiş. Bu bilgiler doğrultusunda kişilerin uyku düzeninin ve kişinin iç saatini bilmesinin kilo vermesinde ne kadar önemli olduğunu görüyoruz.Uyurken kilo verilir mi? EVEEEET...

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...